Новости Приамурской митрополии

Источник информации: Приамурская митрополия
13 Июля 2015
13 Июля 2015 08:10

В неделю 5-ю по Пятидесятнице в храме в честь Новомучеников и Исповедников Церкви Русской была совершена Божественная литургия. Богослужение совершил иерей Максим Волосевич.

В храм, накануне дня памяти Собора Владимирских святых была написана и доставлена икона преподобного Зосимы Владимирского. Частицу мощей преподобного Зосимы для Чегдомынского храма в 2000-х годах преподнес священник Борис Зуборев.

По окончании Божественной литургии был совершен молебен преподобному Зосиме Владимирскому, а также состоялось освящение его образа и укрепление мощевика.

Каждый прихожанин смог помолиться и приложиться к иконе с частицей мощей Преподобного.

Память преподобному Зосиме, пустынножителю, чудотворцу празднуется 15/28 июня.

Тропарь преподобному схимонаху Зосиме, глас 4.

Добродетелию препоясався, стяжал еси дух мирен в житии твоем, подражая доблественне подвигом преподобнаго аввы Сергия, устроителя Троицкия обители, из нея же исшел в место пустынное и тамо, победив демонския полки, прославился еси яко истинный воин Христов. Темже почитающе память твою с верою вопием ти: спасай нас молитвами твоими, Зосимо, преподобне отче наш.

Кондак преподобному Зосиме, глас 4.

Доброплодная отрасль древа благочестия явился еси, преподобне отче Зосимо. и яко финикс процвел еси в пустыном житии, сияя светом любве всем притекающим к тебе с верою, даруя просящим исцеления в болезнех душевных и телесных, сего ради усердно взываем ти: моли за ны ко Господу да спасет души наша.

Величание.

Ублажаем тя, преподобне старче наш Зосимо, и чтим святую память твою, наставниче монахов и собеседниче ангелов.