Новости Новгородской митрополии

12 Июля 2015

11 июля 2015 года, по благословению Митрополита Новгородского и Старорусского Льва в деревне Волынь Новгородской области, в строящемся храме в честь преподобного Ксенофонта Робейского совершили первую Божественную литургию.

  

Богослужение возглавил благочинный Новгородского округа протоиерей Игорь Беловенцев. Ему сослужил клирик Покровского собора священник Олег Громов.

За литургией молились жители деревни, строители и ктиторы храма.

Богослужение сопровождал пением камерный хор Покровского собора под управлением регента Юлианны Валаханович.

После литургии совершили молебен. Затем отец Игорь обратился к молящимся с проповедью, в которой отметил важное значение храма в духовной жизни верующих людей.

На память о богослужении всем присутствующим иконки прп. Ксенофонта Робейского.

Строительство храма ведут с 2013 года. Закладку камня совершили 11 сентября того же года.


Молитвословия святому

 

Тропарь преподобному:

Пустыни явился еси доброе прозябение, отче преподобне, от юности бо чистое житие изволил еси, духовному учителю последуя, и того учением ум твой к Небесным вперив, в пустыню вселился еси, и в ней обитель создал еси, и стаду твоему премудр наставник показался еси, Великому же Новуграду похвала и утверждение; темже и Христос, яко пресветла светильника, чудесы обогати и прослави тя, Ксенофонте, отче наш, моли Христа Бога спастися душам нашим.

 

Кондак:

Господним желанием распалився, и страсти плотские воздержанием отряс, Божественного света незаходимое светило явился еси, чудес лучами всех просвещаеши, притекающих к раце мощей твоих, Богомудре Ксенофонте, отче наш, моли Христа Бога спастися душам нашим.

 

Молитва:

О преславне чудотворче, преподобне отче Ксенофонте, данною ти свыше благодатию различная источаяй чудеса, призри милостивно на предстоящия честней твоей раце люди и просящия сильныя твоея помощи, да твоими молитвами наставляеми, маловременное житие совершим богоугодне и ненаветно от козней лукаваго дьявола; и во исходе душ наших помози нам многогрешным избавитися воздушных мытарств и вечнаго мучения и да улучим твоим ходатайством небесная благая, яже святым уготованная, и прославим вкупе с тобою всех благих Подателя, Единаго всесильнаго в Троице Святей прославляемаго Бога Отца, и Сына и Святаго Духа и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


ФОТО