Новости Новгородской митрополии

18 Сентября 2015

17 сентября 2015 года, в день празднования иконы Божьей Матери, именуемой «Неопалимая Купина», по благословению Митрополита Новгородского и Старорусского Льва в Покровском соборе совершили Божественную литургию.

  

Богослужение возглавил председатель епархиального отдела по взаимодействию с Вооружёнными силами и правоохранительными учреждениями протоиерей Игорь Беловенцев. Ему сослужил штатный клирик Покровского собора священник Дмитрия Квачантирадзе.

На литургии присутствовали сотрудники подразделений Главного управления МЧС России по Новгородской области во главе с полковником Богданом Гавкалюком.

Перед богослужением отец Игорь приветствовал спасателей, поздравил с днём памяти иконы небесной покровительницы МЧС и вручил иконки с образом Богородицы «Неопалимой Купины».

После литургии совершили славление.

Богослужение сопровождал пением камерный хор Покровского собора под управлением регента Юлианны Валаханович.

Заметим, что икону «Неопалимая Купина» почитают в народе как охранительницу от пожара и молний, почему сотрудники МЧС и выбрали этот образ для молитв к Богородице о помощи в борьбе с пожарами. Также в этот день спасатели вспоминают своих товарищей, погибших во время спасения людей от огня.


Гимнография праздника

 

Тропарь Божией Матери пред иконой Её Неопалимая Купина, глас 4

Иже во огни купины неопалимый, древле Моисеем виденныя,/ тайну воплощения Своего от Неискусобрачныя Девы Марии Прообразовавый,/ Той и ныне яко чудес Творец и всея твари Создатель/ икону Ея святую чудесы многими прослави,/ даровав ю верным во исцеление недугом и в защищение от огненнаго запаления./ Сего ради вопием Преблагословенней:/ Надеждо христиан, от лютых бед, огня и грома избави на Тя уповающия, и спаси души наша яко Милосерда.

 

Кондак Божией Матери пред иконой Её Неопалимая Купина, глас 8

Предочистим чувствия душ и телес наших, да видим таинство Божественное,/ образно явленное древле великому во пророцех Моисею купиною, горевшею огнем и не сгаравшею,/ в нейже Твоего безсеменнаго Рождества, Богородице, предвозвещение исповедуем и, благоговейно покланяющеся Тебе и Рождшемуся от Тебе Спасу нашему,/ со страхом вопием: радуйся, Владычице, Покрове, и Прибежище, и Спасение душ наших.

 

Молитва Божией Матери пред иконой Её Неопалимая Купина

О, Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа! Припадаем и поклоняемся Тебе пред святою и пречестною иконою Твоею, еюже дивны и преславны чудеса содеваеши, от огненнаго запаления и молниеноснаго громе жилища наша спасавши, недужныя исцеляеши и всякое благое прошение наше во благо исполняеши. Смиренно молим Тя, всесильная рода нашего Заступнице, сподоби ны немощныя и грешныя Твоего Матерняго участия и благопопечения. Спаси и сохрани, Владычице, под кровом милости Твоея Церковь Святую, обитель сию, всю страну нашу православную, и вся ны припадающия к Тебе с верою и любовию, и умиленно просящия со слезами Твоего заступления. Ей, Госпоже Всемилостивая, умилосердися на нас, обуреваемых грехами многими и не имущих дерзновения ко Христу Господу, просити Его о помиловании и прощении, но Тебе предлагаем к Нему на умоление Матерь Его по плоти: Ты же, Всеблагая, простри к Нему Богоприимнии руце Твои и предстательствуй за нас пред Благостию Его, просяще нам прощения прегрешений наших, благочестнаго мирнаго жития, благия христианския кончины, и добраго ответа на страшнем Суде Его. В час же грознаго посещения Божия, егда огнем возгорятся домы наша, или молниеносным громом устрашаеми будем, яви нам милостивное Твое заступление и державное вспоможение: да спасаеми всесильными Твоими ко Господу молитвами временнаго наказания Божия зде избегнем и вечное блаженство райское тамо унаследуем: и со всеми святыми воспоем Пречестное и Великолепное Имя поклоняемые Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое велие к нам милосердие, во веки веков. Аминь.


ФОТО Вила Валахановича