Новости Башкортостанской митрополии

8 Июля 2016
about="/news/sluzhenie-mitrnikona-v-den-pamyati-svvpetra-i-fevronii-6159" typeof="sioc:Item foaf:Document">

08 июля 2016г., в день памяти свв. Петра и Февронии, покровителей христианского брака, митрополит Уфимский и Стерлитамакский НИКОН возглавил Божественную литургию в Симеоновском храме г.Уфы - подворье Успенского Свято-Георгиевского мужского монастыря Уфимской епархии. Владыке сослужили: игумен монастыря Архимандрит Варлаам (Максаков), старший священник храма, руководитель Епархиального отдела по работе с Воскресными школами иерей Михаил Визгалов, епархиальное духовенство. Диаконский чин возглавил первый соборный протодиакон Максим Коробицын.

На сугубой ектенье были добавлены особые прошения о честном супружестве:

Еще? мо?лимся, да храня?т лю?ди Твои? за?поведь сию?: е?же Бог сочета?, челове?к да не разлуча?ет, и да?руется дома?шним их це?рквам несокруши?мая кре?пость и преспе?яние в любви? нелицеме?рней.

Еще? мо?лимся о сохране?нии супру?жества рабо?в Твои?х в ми?ре и единомы?слии, благоче?стии и чистоте?.

Еще? мо?лимся, да возвеселя?тся лю?ди Твои? виде?нием сыно?в и дще?рей, и да умно?жится наро?д наш и благослове?ние Твое? насле?дуется в нем в род и род

По окончании Литургии Владыка возглавил Славление святым и вознес им особую молитву:

О, вели?цыи уго?дницы Бо?жии и преди?внии чудотво?рцы, благове?рнии кня?же Пе?тре и княги?не Февро?ние, гра?да Му?рома предста?тели, честна?го бра?ка храни?тели и о всех нас усе?рднии ко Го?споду моли?твенницы!

Вы во дни земна?го жития? ва?шего о?браз благоче?стия, христиа?нския любве? и ве?рности друг ко дру?гу да?же до гро?ба яви?ли есте? и тем зако?нное и благослове?нное супру?жество просла?вили есте?.

Сего? ра?ди к вам прибега?ем и мо?лимся со усе?рдием кре?пким: принеси?те за нас, гре?шных, святы?я моли?твы ва?ша ко Го?споду Бо?гу, и испроси?те нам вся благопотре?бная душа?м и телесе?м на?шим: ве?ру пра?ву, наде?жду бла?гу, любо?вь нелицеме?рну, благоче?стие непоколеби?мое, в до?брых де?лех преуспе?яние,* наипа?че же сою?зом бра?чным сочета?вшимся да?руйте моли?твами ва?шими целому?дрие, друг ко дру?гу любо?вь в сою?зе ми?ра, единомы?слие душ и теле?с, ло?же ненаве?тное, пребыва?ние незазо?рное, се?мя долгожи?зненное, о ча?дех благода?ть, до?мы испо?лнены благосты?ни и в жи?зни ве?чней неувяда?емый вене?ц сла?вы Небе?сныя.

Ей, чудотво?рцы святи?и! Не пре?зрите моли?тв на?ших, со умиле?нием вам возноси?мых, но бу?дите при?снии засту?пницы на?ши пред Го?сподем и сподо?бите нас предста?тельством ва?шим спасе?ние ве?чное получи?ти и Ца?рствие Небе?сное насле?довати, да славосло?вим неизрече?нное человеколю?бие Отца? и Сы?на и Свята?го Ду?ха, в Тро?ице покланя?емаго Бо?га, во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Далее митрополит  НИКОН обратился к верующим с проповедью.

свящ.К.Новиков
фото М.Ергина