Новости Башкортостанской митрополии

24 Июля 2014

По благословению Его Святейшества, Святейшего Патриарха Московского и всея Руси КИРИЛЛА 28 июля, в День Крещения Руси, ежегодно совершаются торжественные богослужения во всех храмах Русской Православной Церкви с совершением по окончании Литургии молебна по особому чину:

После?дование моле?бнаго пе?ния
в пра?здник свята?го равноапо?стольнаго кня?зя Влади?мира 
и в па?мять Креще?ния Руси? 
(Внимание! Текст можно скачать в различных форматах ЗДЕСЬ)

Протодиа?кон: Благослови?, Влады?ко.

Предстоя?тель: Благослове?н Бог наш всегда?, ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в.

Лик: Ами?нь.

Протодиа?кон: Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Лик: Царю? Небе?сный, Уте?шителю, Ду?ше и?стины, И?же везде? сый и вся исполня?яй, Сокро?вище благи?х и жи?зни Пода?телю, прииди? и всели?ся в ны, и очи?сти ны от вся?кия скве?рны, и спаси?, Бла?же, ду?ши на?ша.

И возглаша?ет протодиа?кон:

Бог Госпо?дь и яви?ся нам, благослове?н Гряды?й во И?мя Госпо?дне.

Стих: Испове?дайтеся Го?сподеви, я?ко Благ, я?ко в век ми?лость Его?.

Стих: Обыше?дше, обыдо?ша мя, и И?менем Госпо?дним противля?хся им.

Стих: Не умру?, но жив бу?ду и пове?м дела? Госпо?дня.

Стих: Ка?мень, его?же небрего?ша зи?ждущии, сей бысть во главу? у?гла: от Го?спода бысть сей и есть ди?вен во очесе?х на?ших.

Лик: Бог Госпо?дь… во глас 8, к коему?ждо стиху?.

Та?же тропа?рь Живонача?льней Тро?ице, глас 8:

Благослове?н еси?, Христе? Боже наш,/ И?же прему?дры ловцы? явле?й,/ ниспосла?в им Ду?ха Свята?го,/ и те?ми уловле?й вселе?нную,/ Человеколю?бче сла?ва Тебе?.

Тропа?рь Всем святы?м,
в Земли? Ру?сстей просия?вшим, глас то?йже:

Я?коже плод кра?сный Твоего? спаси?тельного се?яния,/ Земля? Ру?сская прино?сит Ти, Го?споди, вся святы?я, в той просия?вшия./ Тех моли?твами в ми?ре глубо?це/ Це?рковь и страну? на?шу Богоро?дицею соблюди?, Многоми?лостиве.

Тропа?рь Креще?ния Руси?, глас то?йже:

Благослове?н еси?, Христе? Бо?же наш,/ Зе?млю Ру?сскую Креще?нием просвети?вый,/ лю?дем ея? низпосла?в Ду?ха Свята?го,/ и?хже и ко спасе?нию приведы?й,/ Человеколю?бче, сла?ва Тебе?.

Тропа?рь равноапо?стольному кня?зю Влади?миру, глас 4:

Уподо?бился еси? купцу? и?щущему до?браго би?сера,/ славнодержа?вный Влади?мире,/ на высоте? стола? седя? ма?тере градо?в,/ Богоспаса?емаго Ки?ева,/ испыту?я же и посыла?я к Ца?рскому гра?ду/ уве?дети правосла?вную ве?ру,/ обре?л еси? безце?нный би?сер, Христа?,/ избра?вшаго тя, я?ко втора?го Па?вла,/ и оттря?сшаго слепоту? во святе?й купе?ли, душе?вную вку?пе и теле?сную./ Те?мже пра?зднуем твое? успе?ние, лю?дие твои? су?ще:/ моли? спасти?ся душа?м на?шим.

Запе?вы:

Пресвята?я Тро?ице, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Вси святи?и земли? на?шея, моли?те Бо?га о нас.

Святы?й равноапо?стольный вели?кий кня?же Влади?мире, моли? Бо?га о нас.

Сла?ва Отцу? и Сы?ну и Свято?му Ду?ху.

И ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Та?же:

Проки?мен, глас 4: Вознесо?х избра?ннаго от люде?й Мои?х.

Стих: И?бо рука? Моя? засту?пит его?, и мы?шца моя? укрепи?т его?.

Протодиа?кон: И о сподо?битися нам слы?шанию свята?го Ева?нгелия, Го?спода Бо?га мо?лим.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Протодиа?кон: Прему?дрость, про?сти, услы?шим свята?го Ева?нгелия.

Предстоя?тель: Мир всем.

Лик: И ду?хови твоему?.

Предстоя?тель: От Матфе?а свята?го Ева?нгелия чте?ние.

Лик: Сла?ва Тебе?, Го?споди, сла?ва Тебе?.

Протодиа?кон: Во?нмем.

Предстоя?тель чтет Ева?нгелие от Матфе?я, зача?ло 55.

Лик: Сла?ва Тебе? Го?споди, сла?ва Тебе?.

Запе?вы:

Пресвята?я Тро?ице, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

Вси святи?и земли? на?шея, моли?те Бо?га о нас.

Святы?й равноапо?стольный вели?кий кня?же Влади?мире, моли? Бо?га о нас.

Сла?ва Отцу? и Сы?ну и Свято?му Ду?ху.

И ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

Посе?м:

Досто?йно есть, я?ко вои?стину, блажи?ти Тя, Богоро?дицу, Присноблаже?нную и Пренепоро?чную и Ма?терь Бо?га на?шего, Честне?йшую херуви?м и Сла?внейшую без сравне?ния серафи?м, без истле?ния Бо?га Сло?ва ро?ждшую, су?щую Богоро?дицу Тя велича?ем.

И глаго?лет протодиа?кон ектению?:

Поми?луй нас, Бо?же, по вели?цей ми?лости Твое?й, мо?лим Ти ся, услы?ши и поми?луй.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Еще? мо?лимся о вели?ком господи?не и отце? на?шем Святе?йшем Патриа?рхе Кири?лле и о всей во Христе? бра?тии на?шей.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Благодаря?ще со стра?хом и тре?петом, я?ко раби? непотре?бнии, Твоему? благоутро?бию, Спа?се и Влады?ко наш, Го?споди, о Твои?х благодея?ниих, я?же излия?л еси? на Зе?млю на?шу от Креще?ния ея? и до ны?не, и припа?даем, и славосло?вие Тебе?, я?ко Бо?гу, прино?сим, и умиле?нно вопие?м: изба?ви от всех бед лю?ди Твоя? и всегда?, я?ко Ми?лостив, испо?лни во благи?х проше?ния на?ша, приле?жно мо?лимся Тебе?, услы?ши и поми?луй.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Еще? мо?лимся Тебе?, Спаси?телю на?шему, чрез благове?рнаго кня?зя Влади?мира благоволи?вшему избра?ти род наш в насле?дие Свое? и в купе?ли Креще?ния дарова?ти Ду?ха Свята?го, о е?же Це?рковь на?шу Святу?ю от раско?лов и нестрое?ний соблюсти?, и в единомы?слии ве?ры ея? утверди?ти, и ми?ром огради?ти, услы?ши и поми?луй.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Еще? мо?лимся Тебе?, Го?споди Вседержи?телю, о е?же призре?ти и утверди?ти виногра?д сей, его?же насади? и сохрани? от всех наве?тов вра?жиих десни?ца Твоя?; и в пре?дняя ле?та да?руй насле?дию Твоему? мир и безмяте?жие, да не ума?лится и не поколе?блется Русь Свята?я, ю?же избра?л еси? в жили?ще Себе?, да сла?вится Трисвято?е И?мя Твое?, услы?ши и поми?луй.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Да?вый за?поведь Твою? нам, е?же люби?ти Тебе?, Бо?га на?шего, и бли?жняго своего?, сотвори?, да не?нависти, вражды?, оби?ды и про?чая беззако?ния прекратя?тся, и?стинная же любо?вь да ца?рствует в сердца?х на?ших, мо?лим Ти ся, Спаси?телю наш, услы?ши и ми?лостивно поми?луй.

Лик: Го?споди, поми?луй (три?жды).

Предстоя?тель: Услы?ши ны, Бо?же, Спаси?телю наш, упова?ние всех конце?в земли? и су?щих в мо?ри дале?че, и ми?лостив, ми?лостив бу?ди, Влады?ко, о гресе?х на?ших, и поми?луй ны. Ми?лостив бо и Человеколю?бец Бог еси?, и Тебе? сла?ву возсыла?ем, Отцу? и Сы?ну и Свято?му Ду?ху, ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в.

Лик: Ами?нь.

Протодиа?кон: Го?споду помо?лимся.

Лик: Го?споди, поми?луй.

Предстоя?тель чтет моли?тву:

Триипоста?сный Бо?же, О?тче Вседержи?телю, Сы?не Единоро?дный, Спаси?телю ми?ра, и Ду?ше Святы?й, просвеща?яй и освяща?яй племена? и наро?ды! И?же и влады?ку Земли? Ру?сския, кня?зя Влади?мира, к све?ту и?стинныя ве?ры наста?вивый, и тем всю страну? на?шу Креще?нием просвети?вый, и со?нмом святы?х, я?ко пресве?тлым звезда?м, не?бо Це?ркве на?шея украси?вшим, возсия?ти дарова?вый! И нам, смире?нным и недосто?йным ча?дом их, ны?не предстоя?щим сла?ве Твое?й и благода?рственное моле?бное пе?ние принося?щим в се?й [тысящеле?тный] день Креще?ния Руси?, вели?кую ми?лость дарова?вый, е?же сла?вити, хвали?ти и благодаре?ние приноси?ти Тебе? за вся благодея?ния, бы?вшая на Руси? от лет дре?вних и до ны?не. При?зри на ни?ву Твою?, Це?рковь Святу?ю, на страны? и наро?ды, прее?мственно восприя?вшия ве?ру правосла?вную из еди?ной купе?ли Креще?ния в вода?х днепро?вских и ны?не принося?щих Тебе?, я?коже прекра?сный плод спаси?тельнаго се?яния Сло?ва Твоего?, ли?ки святы?х. Ти?и бо послужи?ша лю?дем свои?м ве?рою, наде?ждою и любо?вию, о?бразом сло?ва и жития? указу?юще нам путь к соверше?нству по за?поведи Христо?вой: бу?дите у?бо соверше?ни, я?ко же и Оте?ц ваш Небе?сный соверше?н есть. Сохраня?юще сие? свято?е насле?дие их, мо?лимся Ти, Жизнода?вче: спаси? и поми?луй нас, мир ми?ру Твоему? да?руй и всему? созда?нию Твоему?, его?же по грехо?м на?шим сыны? ве?ка сего? погуби?ти тща?тся. Ве?мы бо, я?ко не хо?щеши сме?рти гре?шников, но е?же обрати?тися и живы?м им бы?ти; при?зри на нас, во гресе?х пребыва?ющих, отврати? гнев Твой, пра?ведно дви?жимый на ны, да?руй нам покая?ние и Твои?м неизрече?нным милосе?рдием поми?луй нас. Приими? моли?твы и труды? на?ша о умноже?нии любве? среди? всех люде?й ми?ра сего?. Зе?млю на?шу огради?, вла?сти умудри?, вся уте?ши и умири?, Це?рковь Твою? возрасти?, достоя?ние Твое? соблюди?, му?жи и жены?, и младе?нцы благода?тию просвети?, и вся лю?ди Твоя? в Правосла?вии и благоче?стии утверди? моли?твами Пречи?стыя Влады?чицы на?шея Богоро?дицы и Присноде?вы Мари?и, си?лою Честна?го и Животворя?щаго Креста? и Всех святы?х, в Земли? на?шей просия?вших, да в едине?нии ве?ры и любве? сла?вим Тя, Отца? и Сы?на и Свята?го Ду?ха, во ве?ки веко?в.

Лик: Ами?нь.

Велича?ние:

Велича?ем тя, святы?й равноапо?стольный вели?кий кня?же Влади?мире, и чтим святу?ю па?мять твою?, и?долы попра?вшаго и всю зе?млю Ру?сскую Святы?м Креще?нием просвети?вшаго.

Протодиа?кон: Прему?дрость.

Свяще?нник: Пресвята?я Богоро?дице, спаси? нас.

Лик: Честне?йшую херуви?м и сла?внейшую без сравне?ния серафи?м, без истле?ния Бо?га Сло?ва ро?ждшую, су?щую Богоро?дицу Тя велича?ем.

Свяще?нник: Сла?ва Тебе?, Христе? Бо?же, упова?ние на?ше, сла?ва Тебе?.

Лик: Сла?ва Отцу? и Сы?ну и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно, и во ве?ки веко?в. Ами?нь. Го?споди, поми?луй (три?жды). Благослови?.

Предстоя?тель твори?т отпу?ст.

И по отпу?сте а?бие глаго?лет протодиа?кон многоле?тие:

Вели?кому господи?ну и отцу? на?шему Кири?ллу, Святе?йшему Патриа?рху Моско?вскому и всея? Руси? и Свя?то-Тро?ицкия Се?ргиевы Ла?вры священноархимандри?ту, богохрани?мей стране? на?шей, власте?м, во?инству и наро?дам ея?, всему? освяще?нному собо?ру, благоче?стия ревни?телем и учи?телем, и всем во Правосла?вии Земли? на?шея подвиза?ющимся сло?вом, писа?нием, уче?нием и богоуго?дным житие?м, и всем правосла?вным христиа?ном — мно?гая ле?та.

Лик: Мно?гая ле?та (три?жды).

 

 

Опубликовано на официальном сайте
Русской Православной Церкви 15.07.2011 (http://www.patriarchia.ru/db/text/1576890.html).

Сайт "Новые Богослужебные тексты" / епархия-уфа.рф